Historijat škole

Organizirani nastavni proces u MZ Gračanica, odnosno školskom području koje pokriva današnja Osnovna škola „Musa Ćazim Ćatić“ iz Velikog Čajna počeo je davne 1938. godine kada je otvorena novoizgrađena školska zgrada sa dvije učionice, te je u 1. (prvi) razred upisano 100 učenika, uglavnom dječaka različite životne dobi. Prvi učitelj je bio Esad Bakšić. Nastavni proces nije prekidan u toku II svjetskog rata.

Zgrada centralne škole u Velkom Čajnu

60-tih godina prošlog vijeka  MZ Mali Trnovci i MZ Podvinci dobijaju svoje školske objekte i organizuju nastavu što je bilo veliko olakšanje i za učenike i za roditelje.

U školskoj 1975/1976. godini nastavni proces u Velikom Čajnu započinje u novoizgrađenoj zgradi sa kompletnom infrastrukturom u tom vremenu (školska sala sa svlačionicama, bibliotekom i kabinetima). 2015.godine započeto je renoviranje objekta zamjenom stolarije, krovne konstrukcije(2019.godine) i kompletnom adaptacijom i renoviranjem školske sale (2019.godine)

Osnovna škola „Musa Ćazim Ćatić“ se nalazi u centralnom dijelu MZ Gračanica (Veliko Čajno, Malo Čajno, Bogošići, Tramošnjik, Loznik, Uvorići, Smršnica i Mali Trnovci), a njoj gravitiraju i MZ Bulčići (Lužnica, Bulčići i Bare) i MZ Podvinci (Petrovići, Podvinci, Bukovik i Šošnji).

Područna škola u Podvincima

U MZ Podvinci je područna škola od I do V razreda sa dva odjeljenja tj. jedna dvokombinacija i jedna trokombinacija, u MZ Malim Trnovcima je jedano odjeljenje– četverombinacija.

Područna škola u Malim Trnovcima

Osnovna škola „Musa Ćazim Ćatić“ osnovana je Odlukom Skupštine općine Visoko broj: 01/1-012-28-320/93 dana 16.9.1993. i upisana u Registar osnovnih škola koje vodi Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport BiH, redni br. 21. str 41 i 42. br. 12/02-38-11-655-19/99 dana 24.01.2000. Kod Višeg suda u Sarajevu škola je upisana u sudski registarbroj: OF/I-1-1455/96 dana 12.08.1996. godine pod nazivom Javna ustanova u državnoj svojini Osnovna škola„Musa Ćazim Ćatić“ Veliko Čajno, Visoko.

Škola je kroz vrijeme mijenjala i svoje ime: „9. maj“, „22. decembar“, „Avdo Adilović“ i „Musa Ćazim Ćatić“.